Hiina

1. oktoober


Täna on Hiina Rahvavabariigi 65. sünnipäev !!!

Tegime sel puhul esimest korda siin viibimise ajal teleka lahti.

Sealt tuleb hommikul näiteks ühelt kanalilt Hiina Harry Potter, mis on segu Sõrmuste isandast ja Potterist igasugu Potteri detailidega nagu arm ja valge öökull ning mongoli välimusega valgete pikajuukseliste haldjatega jne

Teiselt kanalilt tulevad ülekanded esinemistelt Pekingis ja mujal – naised on kas mundris või rahvariietes, reporterid on punastes pintsakutes (naised).Üks lava näiteks on selline, kus kõik esinejad kannavad mingit mundrit. Pealaval Taevase Rahu väljakul oleval laval paistab olevat pigem eri rahvariietes esinejaid.

 Ehk siis: me oleme suurel pidupäeval teinud seda, mida tegevat enamik Hiinlasi: jälginud tseremooniad eri paiguis maal (meie siis Pekingi eri lavadel). Samas oli mulle üllatav see, et seda kõike üle kandev ainuke kanal pikkis šõu vahele suvalisi reklaame .. Vahepeal näidati ka (ilmselt pealinna) liiklusolukorra ülevaadet (kõik suured teed ei paistnudki umbes olevat). Alates lõunast hakkas sadama, Emma magab, ei taha praegu telekat lahti teha, et vaadata, mida nad vihmaga teevad.

 

Jäätmekäitlus

29. septembril käisime Trummitorni ja Kellatorni lähedal järvede piirkonnas asuvas hutongis e pekinglaste traditsioonilisses elamupiirkonnas. Tore miljöö, aga jäätmekäitlus tõmbas taas tähelepanu. Sinistes vormiriietes nummerdatud onud sõitsid prügikärude (-ratastega) ringi ja teostasid jäätmekogumist. Siis nägime ka jäätmejaama: hulk jäätmekogumissõidukeid seisis värava taga ja sees toimus sorteerimine ja ilmselt ka tasumine?!

 

Söömisest ja teest

Tundub nii, et kui me õhtuti vaäljas söömas käime, siis on restoranides rohkem mehi kui naisi. Aga kuna meie lemmikud on kaks ülikooli lähedast kohta, siis võib see olla ka nende kohtade omapära. Saime ka esimest korda kehva sööki – turistipiirkonnas Trummitorni ja Kellatorni läheduses. Mõtlesin võtta kartuli, et võimalikult neutraalne söök Emmale, aga see oli küll täitsa mõttetu rasvas ujuv maitsetu lobi. Õnneks supp päästis olukorra: Emmale maitseb siinne klassika – kurk, tomat, muna varieeruva  maitseainega vesine lurr (aga maitse on päriselt hea!). Eile sõime kolme nädala täitumise puhul taas räimi meenutavaid kalu, Emma lemmikuid! Ta sõi algul umbes 7 kala ja siis paar kalapead veel peale! Elli tellis MINGID nuudlid, mis osutusid süldinuudliteks. On õnn, kui sul on noorem õde, kes on isaga koos sülti sööma harjunud – Emma päästiski olukorra ja sõi seda “sülti” ka!

Praeguseks olen maitsnud veel 4-5 uut teed. Üht ei suutnud juua. Teised on väga head! Topin neid detsembris kotti hunnikute viisi! See, mida ma juua ei suutnud (ma proovin veel, kui veel vähem tõmmata lasta, ehk on parem) on suuremad (u 5-7 cm pikkused) rullid tumedat rohelist teed, mille maitse oli nii mõru, et … huuh, isegi praegu, mitu päeva hiljem, hakkas pea värisema.

 

Uued söögid

 • Draakonivili ehk Emma järgi punane kiivi
 • Mitut sorti nuudlid
 • Kana-muna-vetikasupp
 • Marineeritud türgi oad rohke küüslauagu ja tšilliga
 • Rohelised mandariinid
 • Pekingi Starbucksi lahja kohv
 • Emma sünnipäevatort: mu kolleegi kingitus Emmale (šokolaadi-vahukoore-kirsitort)
 • Süldinuudlid (ainult Emma suutis neid süüa)
 • Halvad searasvas küpsetatud kartulid paprikaga
 • Kuivatatud maguskartul
 • Paneeritud päevalilleseemned
 • 5 eri sorti õunad
 • 5 eri sorti pirnid
 • Kohalikud suured õhtukesed täidetud pannkoogid (tainas oleks nagu lehttaigen), nt kana ja hiina kapsaga
 • Kohalikud väikesed paksud täidetud pannkoogid (vürtsika rohelise paprika ja kanavorstiga, mingi Mongoolia lähedal asuva piirkonna rahvustoit, piirkonna nime kahjuks ei suuda meenutada enam)

 

Sepa turul

Elli oli kuskilt leidnud, et on üks majatäis Sepa turu moodi kaubandust, kus kohalikud palju käivad ja kus peab kauplema. Läksime sinna kauplemist harjutama. Oligi tore koht! Ja täitsa Sepa turu moodi (kuigi seal ma olen ainult kaks korda elus käinud). Kauplemisega saime ka hakkama! Ei tea ainult, kas hästi või halvasti, sest üle 5 jüääni alla küll ei saanud (see käis a la nii: müüja: 65, mina: 50, müüja 60 – see oli mu siin basseinis ujumiseks sobiva sündsa trikoo hind).

 Tüdrukud matkal

Mina töötan laupäeviti ja seetõttu jäi mul eelmisel laupäeval käimata matkal koos siinsete eestlastega. Aga tüdrukud käisid, koht ise oli selline http://bbs.tiexue.net/post2_6858491_1.html

Eriti tore, et ühel tüdrukul on selles seltskonnas ka uus väga hea sõber!

 

Liiklusest

Kiidan endiselt metrood. Nüüd oleme paar korda ka tipptunni lähedastel kellaaegadel metroosse sattunud ja olukord pole üldse hull (ilmselt on liine, kus on ka). Ronge käib lihtsalt nii tihedalt, et kõik mahuvad, isegi meie koos kärus magava Emmaga).

Maapealses liikluses kehtib raudne reegel: autodel (tegelikult kõigil sõidukitel) on ALATI eesõigus. Ükskõik, kas neile on punane tuli, kas pöördel või otse sõites jne. Mitte midagi ei tähenda, olgu sul lapse käru, väike laps süles, ratastool .. Peaagu sama kehtib ka sõiduteel või oma sõidurajal liilevate rataste ja kõigi rattasarnaste liiklusvahendite kohta, sh igasuguste võrride, kolmerattaliste (tricycle), prügirataste jne. Need võivad küll natuke kõrvale tõmmata ja su eest või tagant sõita – nad sõidavad igal juhul. AGA mitte midagi ei juhtu! Me ei ole näinud veel ühtegi kõksugi! Kellegi allaajamist ega isegi mitte seda, et keegi kurjalt kisaks või õiendaks. Ainult autode signaalitamine on küll tavaline ja seda eriti siis, kui keegi on sulle nö ära teinud: nt eile õnnestus ühel vähem peenel Audi maasturil ühele peenemale Audi maasturile kõrvalteelt ette sutsata. See peenem signaalitas mitu minutit järjest – kogu aja, mis ta pidi punase tule taga selle vähem peenema taga seisma ka. No kurat, on ju ebaõiglane!

Sugugi kõik autod ei pane pimedas tulesid põlema. See on küll olnud vist isegi veel hämmastavam kui nende totaalne eesõigus. Seejuures peavad jalakäijad tihti sõiduteel kõndima, sest kõnniteed kas ei ole, seal pargib mõni auto või mõni jalgratas või müüb seal kegi midagi. Helkureid siin ka ei tunta. Aga – nagu ju eespool mainitud – mitte ühtegi õnnetust ega väiksematki kõksu me siiani näinud ei ole.

This entry was posted in Hiina. Bookmark the permalink.

Comments are closed.