Hiina

19. september

19. septembril

Pühadest ja plaanidest

Igasuguseid pidustusi paistab siin tõesti palju olevat. Näiteks sel laupäeval (20.09) on Pekingi Välisõpingute Ülikooli (BFSU) Euroopa keelte osakonna 60. sünnipäev. Mind oootab ees umbes kaks tundi pidulikku aktust. Kurb on see, et selle ürituse pärast jäävad ära algajate rühma tunnid (ma tean, et see kõlab imelikult, aga ma oleks eelistanud ..).

1.-7. oktoobrini on Hiinas pühade vaheaeg, mitte keegi ei tööta. Meid on hoiatatud, et liikvel on väga palju rahvast ja kõik asjad on poole kallimad ja metroosse ei mahu jne. Me proovime järele. Võtame ilmselt selle aja sisustamiseks plaani Pekingi vaatamisväärsusi ni palju kui jaksame ja viitsime. Ja ehk mõne linnalähedase mäe.

Aga enne seda ootab meid veel Pekingi Eesti Suursaatkonna külastus, mida ma ootan huviga. 26. septembril on ülikoolis Euroopa keelte päeva tähistamine, selleks peame õpilastega kokku panema posteri millestki huvitavast eesti keele kohta.

 Ülikooli kampusest

Kes ise tahab uurida, siis guuglikaartide päringuga BFSU peaks satelliidipildilt nägema, et kampus on tõesti roheline, nii et õhu üle me eriti ei kaeba. On staadion, ujula, tore tiik purskkaevuga ja piknikulauad, suur raamatukogu jne jne. Raamatukogu fassaadi ühel osal on ‘raamatukogu vist enamikes keeltes, mida siin õpetataksem, mh eesti keeles ja suurelt! Aga on ka mitmeid supermarketeid (siinses tähenduses küll), näiteks üks neist selline, mille müüja välivoodi seisab tagumise müügiruumi nurgas. Aga kaubavalik on neis hea. Siis on veel vähemal kaks puuviljapoodi, lihapood, palju mobiilipoode jne. Aga siin kampuses ei ela sugugi ainult üliõpilased, näiteks sel poolel, kus meie elumaja on, on mitmed korrusmajad, mis kindlasti ei ole (ainult) ülikooli töötajate või üliõpilaste elamud. Pigem näeme vanemaid (arvan tegelikult, et meie mõistes väga vanu) inimesi, kes jalutavad, pargis tantsivad/võimlevad või oma kassi/koera jalutavad.

 Meie elamisest

See on kõige nõrgem koht kogu ürituses. Ma saan loomulikult  aru, et siinse standardi järg on see kõik normaalne .. Aga kuna mulle viriseda ei meeldi ja haletsust ma ei talu, siis detailid jätan valikustamata.

 Muid toredaid Hiinlaste kombeid

Kui nad pealelõunal (1-2-3 paiku) ära väsivad, siis nad magavad. Ükskõik kus. Näiteks juhtum, kui ma mobiili ostsin (sellest võiks muidugi ka muus kontekstis huvitavat pajatada ..): hommikupoole olime mu Hiina kolleegiga käinud uurimas ühe China Telecomi kampaanialeti juures ja pikalt ühe noormehega vestelnud, kes mulle õhtupoolikuks telefoni ingliskeelseks ja muidu valmis lubas sättida. Kui poole kolme ajal tagasi läksime, olid teised kaks teenindajat väga abivalmis ja kõik oli mu jaoks valmis, aga see noormees, kellega hommikupoole asju ajasime, magas sealsamas laua taga u 30 cm kaugusel rahulikult ja norinaga.

Pealelõunasel ajal võib lõunauinakulisi näha igal pool pargipinkidel (sh näiteks loomaaias nägime neid mitmeid), aga ka kontorites leti taga (näiteks kella kahe ajal päeval jalutad mööda asutusest, mille ukse kohal on silt SUPERPRINTHOUSE ja aknast paistab üle kontoritoolide seljatugede kaks täiesti liikumatut veits viltu vajunud tumedat pead … (NB! Nad ei ole lühikesed).

Eriti loomaaias, aga ka mujal oleme näinud lõhkisepüksivahelapsi. Igas vanuses ilmselt u pooleaastasest (võibolla nooremaskti) kuni vähemalt Emma vanusteni. Kui neil häda tuleb, siis nad lihtsalt pissivad (?kakavad) läbi selle vahe/augu tänavale (ideaalis vist siiski tänava kõrvale murule, kui seda on).

This entry was posted in Hiina. Bookmark the permalink.

Comments are closed.